неділя, 5 квітня 2015 р.

Григір Тютюнник. Вічна загадка любові...

«Немає загадки таланту. Є вічна загадка любові» ( Григір Тютюнник)

Шановні студенти! 
Ми знайомимось із творчістю одного з найкращих українських новелістів - творчістю Григора Тютюнника. Він певним чином і наш земляк, бо дитинство його пройшло у селищі поблизу м. Антрацит. Тут він ходив до школи, звідси виніс враження для своєї повісті "Климко". Життя письменника - незвичайне і трагічне. Узяти хоча б історію про феномен двох рідних братів з одним іменем, які мали талант прозаїків і стали відомими письменниками.
Два рідні брати - Григорій Тютюнник (старший), Григір Тютюнник (молодший).

Ваші завдання:
  • ознайомитись з біографією Григора (не Григорія) Тютюнника, скласти коспект (для дистанційників - презентацію),
  • прочитати новели "Зав'язь", "Три зозулі з поклоном".
  • Дати відповіді на запитання у методичних рекомендаціях (для дистанційників - письмово, а також для тих, хто мовчить на заняттях!).
  • За бажанням на блозі дати відповідь-роздум "Чим незвичайне кохання у творах Григора Тютюнника?"

28 коментарів:

  1. Розглядаючи новели "Зав'язь" і "Три зозулі з поклоном" ми бачимо зовсім різні історії кохання, але в них є і щось спільне.
    В новелі "зав'язь" ми бачимо як зароджується перше кохання, воно щире, світле і хвилююче.
    А в новелі "Три зозулі з поклоном" розповідається історія нерозділеного кохання, що навіюює сум, але в той же час і надію. Надію на те, що люди не зважаючи ні на що можуть відноситись один до одного з повагою і розумінням, як до Марфи.В цій новелі письменник описав дуже незвичайне кохання, воно було на стільки сильним, що Михайло й Марфа відчували один одного на відстані, вона вгадувала коли прийдуть його листи, а він відчував іі душу, хоч і не кохав іі так як вона його. Можна сказати, що Марфа своєю безкрайньою любовью створила чарівний зв'язок.

    ВідповістиВидалити
  2. Кохання Григора Тютюнника дуже незвичайне. Якщо росуждати навелу "Зав'язь", то кохання там тільки починається. Хлопчик Микола любить дівчинку Соню. Він так сильно нервує, тому що хоче її поцілувати але не знає, коли цей саме час. Він настильки хоче їй сподобатись, що навідь " Йдемо до шляху, на лавочку, що у нас під хлівом. Соня тремтить, горнеться до плеча й дихає мені за комір.Ти не змерз?— питає. Я з усієї сили зціплюю зуби, щоб не труситись, а їй кажу: Та н-наче ні...". В нього дуже сильне кохання, це нам показує кінець твору "А сам собі думаю: за чим би його сьогодні забігти до сусідів, бо до вечора, либонь, не дотерплю, не доживу..."
    Вся новела “Три зозулі з поклоном” це розповідь жінки Софії. Вона розповідала синові( Григорій) хто така Марфа? І чому вона постійно проводжає його зором.? Марфа - це коханка його батька, якого репресували в Сибір. Вона постійно дивилася на Григорія, тому що він був схожий на свого батька Михайла. В цій навелі показанна дуже незвичайна любов. Марфа хочь і була одружена, вона постійно чекала листа від Михйла, навідь якшо він був адресован не їй, то вона пригортала його до серця й плакала. Вона кожного разу знала, коли прийде лист. А Михайло також дуже любиі Марфу "Не суди мене гірко. Але я нікому не казав неправди і зараз не скажу: я чую щодня, що десь тут коло мене ходить Марфина душа нещасна. Соню, сходи до неї і скажи, що я послав їй, як співав на ярмарках Зінківських бандуристочка сліпенький, послав три зозулі з поклоном, та не знаю, чи перелетять вони Сибір неісходиму, а чи впадуть од морозу." Він ніколи не повернеться, а любов в них буде вічна!

    ВідповістиВидалити
  3. Новела Григіра Тютюнника «Зав'язь» — розповідь про перше кохання.Перше кохання юних Миколки й Соні, соро­м’язливих і чистих, прекрасних у своїй наївності й щирості.Саме в час цвітіння саду й появи зав’язі — майбутнього плоду народжується перше юнацьке по­чуття.
    Новела “Три зозулі з поклоном” це розповідь жінки Софії.Марфа, одружена з нелюбом, кохає чужого чоловіка. Проте її кохання до Михайла не зрадливе та гріховне. Вона не претендує на чуже щастя. Незабаром його засилають до Сибіру на каторгу, звідки він ніколи не повернувся. В Михайла залишися дружина Софія та малолітній син.Між двох жінок, Софії та Марфи, не має ревнощів. Їх об’єднують горе та туга. Софія не сердиться на Марфу, адже розуміє її почуття.

    ВідповістиВидалити
  4. Багато творiв написано про велике людське почуття - кохання. Григір Тютюнник теж писав про любов, але якось особливо, неповторно і щиро, невіддільно від правди життя. Під його пером зав'язь перших юнацьких почуттів розпускається і переростає у справжнє кохання. Раннє оповiдання "Зав'язь" є зворушливою лiричною сповiддю про перше кохання, про незабутню ранню весну, коли у гiллi "зав'язуються дрiбнi, мов роса, прозеленкуватi крапельки" - зав'язь. Зав'яззю є народження першого почуття Миколи до юної Соні. Потужною ліричною хвилею захоплюють нас почуття хлопця — йому, молодому та закоханому, увесь світ видається прекрасним, юним, чистим.
    Пронизлива новела «Три зозулі з поклоном» має автобіографічний підтекст: серед головних героїв твору впізнаються сам автор і його засланий на Сибір батько. Ця новела присвячена «Любові Всевишній». А це кохання дійсно було неземне: безнадійно закохалася у свого сусіда Михайла, батька оповідача, молода жінка Марфа Яркова. Вона жила лише тим, що могла зрідка його бачити. Але тридцятитрьохрічний Михайло був репресований і опинився в сибірських концтаборах. Тепер Марфу тримали на світі лише листи Михайла, які він писав до своєї родини. Марфа крадькома просила листоношу хоча б потримати листа від Михайла у руках: «Сльози рясно котяться їй по щоках, — пригортає його до грудей, цілує зворотну адресу…» Але Софія не ображена на Марфу вона розуміє її почуття. Вона також страждає за Михайлом.

    ВідповістиВидалити
  5. Григір Тютюнник писав про любов, якось особливо, неповторно і щиро, невіддільно від правди життя. Уже від самої назви оповідання «Зав'язь» віє чимось свіжим, весняним, багатообіцяючим. Приваблює й манера оповіді від першої особи. Микола закоханий. Він готується до побачення, ще не знаючи, чи відповість дівчина на його почуття.
    В оповіданні "Ти зозулі під вікном" кохання, змальоване Григором Тютюнником, і звичайне, і незвичайне водночас. Звичайне — перед читачем любовний трикутник. Незвичайне — персонажі цієї історії сягають таких вершин душевної чистоти, вірності, щирості, відкри­тості, що це викликає пронизливий щем і захоплення висо­кістю їхнього внутрішнього світу. Адже любов Марфи до одру­женого чоловіка — красеня Михайла — ні для кого не була таємницею: ні для самого Михайла, ні для його дружини.

    ВідповістиВидалити
  6. Г.Тютюнник написав два надзвичайних твора "Зав'язь" та "Три зозулі з поклоном" в яких відобразив тему кохання.
    У творі "Зав'язь" поет показував перше кохання парубка та Соні.Кохання було ніжне,грайливе та перше.Як для мене перше кохання-це невеличкий спектакль,де є актори(парубок на Соня) та гра,у якій розігрується судьба цієї пари.Ось наприклад:коли Соня та Миколка гуляли разом,вони хотіли поцілуватись,але що дівчина,що хлопець не знали як це зробити,тому Соня сказала так: ,,Миколко, давай я буду падати, а ти мене держи.,,
    В оповіданні "Три зозулі з поклоном" Г.Тютюнник зобразив любов,але вже не першу,а любов пронизану віками.Марфа-дівчина якій 19 років,була одружена за некоханого чоловіка,кохала дуже сильно(більше ніж дружина) Михайла,який був на війні.
    Г.Тютюнник відобразив любов з різного погляду-любов ніжну,сором'язливу,та любов,яка була усе життя-вічну.

    ВідповістиВидалити
  7. Прочитавши твори Григора Тютюнника «Зав`язь» та «Три зозулі з поклоном» ми бачимо дві різні історії кохання. В творі «Зав`язь», ми бачимо юнацьке кохання, яке тільки починається. Мабудь кожен погодиться, що саме це кохання сама яскраве в житті, бо молоді душею і тілом люди, відчувають свої перші почуття. Я вважаю, що саме назва твору може підказати про що в ньому буде розповідатися. Сама зав`язь символізує початок кохання, бо як зав`язь на весні, зароджується молоде кохання.
    В творі «Три зозулі з поклоном», на мій погляд, ми бачимо нещасливу історію кохання. Жінка, на ім`я Марфа, так палко і віддано кохала все життя одного чоловіка, навіть, на старість, побачивши сина, того чоловіка, в неї, я вважаю, прокидаються почуття, тої світлої любові. Сама ця жінка, відчувала, навіть, на відстані своє кохання. Але попри все, автор показує нам, що вони не змогли бути разом. В Михайла була вже і дружина і син, але Марфа приходила до них додому, вони її добре приймали. В кінці твору, ми бачимо, що Марфа з Михайлом чули один одного, але так і не змогли буди разом. Така любов буває дуже рідко.

    ВідповістиВидалити
  8. У творах Григора Тютюнника почуття любові висвітлено дещо незвичайно. Він описує як щире, молоде, незаплямоване кохання молодих людей так і дорослі почуття, що несуть за собою свої наслідки. Такими є його твори "Зав'язь" та "Три зозулі з поклоном".
    Сама назва твору "Зав'язь" передбачає весняний настрій, обіцяє щось свіже. І дійсно, у цьому оповіданні зав'язується кохання, дитяче, кохання Миколи та Соні, а потім ця зав'язь розпускається і переростає у справжнє кохання. Миколка цілком і повністю віддається цьому почуттю. Він стає мужнім поряд з Сонею : «Мені здається, що я ширшаю в плечах, твердішаю в ході і ось-ось підлечу. А от голосу — не стає...»Так, це кохання трохи кумедне, дитяче, але вони у нього вірять : «— Миколко, давай я буду падати, а ти мене держи. Ану, чи вдержиш?».
    В оповіданні "Три зозулі з поклоном" Григір показує читачеві все зовсім інше кохання - доросле. Тут переважають такі людські почуття як страждання, муки та прощення. Автор показує нам любовний трикутник. Головними "фігурами" якого є щасливе подружжя Михайла та Софії та Марфа, що закохана у Михайла до безтями. Всі навколо знали про почуття Марфи, як вона мучила себе, як чекала листа від Михайла, хай вони були і не їй... Але як мудро поступають у цій ситуації Софія та Михайло. Софії і на думку не спадало суперничати з Марфою, у чомусь її звинувачувати. Вона розуміла почуття цієї бідолашної дівчини. Розуміючими виявилися і люди у цьому оповіданні, які не осуджували Марфу, а хотіли їй допомогти. Наприклад, той самий поштар дядько Левко «озирається довкола, немічно зітхає» і дає листа Марфі.
    Таким чином, тема кохання у оповіданнях Григора Тютюнника висвітлена незвичайно, і дуже цікаво.

    ВідповістиВидалити
  9. Кохання у творах Грирога Тютюнника "Зав'язь" і "Три зозулі з поклоном" має свої особливості, які відрізняють ці два твори одне від одного. Яскравим прикладом незвичності у сюжеті твору "Три зозулі з поклоном" є "любовний трикутник", де жінки Софія і Марфа не були ворогами, а Микола (батько головного герою твору) не любив Марфу так сильно, щоб не можна було назвати справжнім коханням. Але таке сильне, щире кохання було зі сторони Марфи, яка чекала Миколу з фронту і вірила у найкраще майбутнє.
    Зовсім іншим - веселим, безтурботним, дещо наївним виявилося кохання у творі "Зав'язь". Головні герої твору - молоді люди Микола і Сня, які зібралися на своє перше побачення. Кохання було першим і у Соні, і у Миколи. Зав'язь - символізує нарождення чистого і справжнього почуття, яке може перерости у серйозне сімейне життя. Кохання справжнє, хоча Микола ніякові перед Сонею, але усіляко намагався бути справжнім чоловіком. Наприклад, коли допомагав дівчині вибратися з ями, в яку вона завела їх обох, щоб подивитися на останній сніг, який вже тане, бо настала квітуча, різнобарвна весна. Саме ця весна - символ розквіту найсвітлішого почуття у світі - кохання.

    ВідповістиВидалити
  10. Розглядаючи новели "Зав'язь" і "Три зозулі з поклоном" ми бачимо зовсім різні історії кохання, але в них є і щось спільне.
    В новелі "зав'язь" ми бачимо як зароджується перше кохання, воно щире, світле і хвилююче.Кохання - це найпрекрасніше почуття у світі. Кохання може бути взаємне, палке, вічне та не щасливе. Воно входить у серце без дозволу і залишається там назавжди. Ось в творі "Три зозулі з поклоном" описується не щасливе кохання, «любовний трикутник». Г. Тютюнник у творі описує своє життя. Він писав від свого ім'я, Михайло - це його батько, Софія - мати Григорія, Марфа - коханка. Він писав: "Я виношую ще один жіночий образ. Образ жінки, котра дуже любила мого батька. Коли у нас сталося нещастя(батька репресували в Сибір), мама в горі кинулася саме до неї. Жінка була набагато старша за маму, старша за батька. Але обоє,
    батько й мати, ніколи не посміли
    зневажити ту любов, велику і безвзаємну."Якщо росуждати навелу "Зав'язь", то кохання там тільки починається. Хлопчик Микола любить дівчинку Соню. Він так сильно нервує, тому що хоче її поцілувати але не знає, коли цей саме час. Він настильки хоче їй сподобатись, що навідь " Йдемо до шляху, на лавочку, що у нас під хлівом. Соня тремтить, горнеться до плеча й дихає мені за комір.Ти не змерз?— питає. Я з усієї сили зціплюю зуби, щоб не труситись, а їй кажу: Та н-наче ні...". В нього дуже сильне кохання, це нам показує кінець твору "А сам собі думаю: за чим би його сьогодні забігти до сусідів, бо до вечора, либонь, не дотерплю, не доживу..."Г.Тютюнник відобразив любов з різного погляду-любов ніжну,сором'язливу,та любов,яка була усе життя-вічну.Незвичайне кохання у творах Г. Тютюнника, тим що він його описав по справжньому (страждання, ніжність, прощення),відкрито й сміливо.

    ВідповістиВидалити
  11. Кохання взагалі - це найтендітніше,щире,красиве,на все життя(особливо перщє кохання)....почуття,про яке багато існує творів.
    Кохання, у творі "Три зозулі з покльоном"змальоване Григором Тютюнником, звичайне, і незвичайне водночас. Звичайне – передчитачем любовний трикутник. Незвичайне – персонажі цієї історії сягають такихвершин душевної чистоти, вірності, щирості, відкритості, що це викликаєпронизливий щем і захоплення високістю їхнього внутрішнього світу. Адже любовМарфи до одруженого чоловіка – красеня Михайла – ні для кого не була таємницею:ні для самого Михайла, ні для його дружини. Хіба що Марфин чоловік Карпо непомічав нічого, бо жив досить приземленими інтересами. І Соня, і Марфа самовіддано кохають Михайла – «сокола… ставного такого, смуглого,» з чорними очима. Мати оповідача, знаючи про Марфине почуття, не вбачала в ній суперницю.Спочатку – бо вірила у порядність Михайла, що підкреслюється таким діалогом:

    «— Ти, Михайле,кажу, хоч би разочок на неї глянув. Бачиш, як вона до тебе світиться.

    А він:

    — Навіщо ж людинумучити, як вона й так мучиться?»

    А потім, коли чоловіка заарештовано, жінок зблизило горе.
    У новелі Григора Тютюнника «Зав'язь» перед нами розкривається початок цього найніжнішого почуття, яке письменник порівнює з чудом пробудження зав'язі на гілочках на початку весни. «Зав'язь» — це чудовий зразок глибоко психологічної прози, написаної з чудовою простотою, вражаючою щирістю кожного слова, кожного образу. Зав'яззю є перше кохання юних Миколки і Соні, сором'язливих і чистих, прекрасних у своїй наївності й щирості.

    ВідповістиВидалити
  12. Кохання в творах "Зав'язь" й "Три зозулі з поклоном" мають свії особі сюжети, які відрізняються ціж цими двама творами. Яскравим прикладом незвичайного у сюжеті твору "Три зозулі з поклоном" є трикутник кохання, де жінки Софія і Марфа не були ворогами, а Микола (батько) не любив Марфу сильно і це не було справжнім коханням. Але Марфа кохала сильно і щиро, і чекала Миколу з фронту.
    Кохання у творі "Зав'язь" було веселим, безтурботним (наївним). Головні герої Микола і Соня, які пішли на своє перше побачення. Кохання було першим і у Соні, і у Миколи. Зав'язь - символізує нарождення чистого і справжнього почуття, яке може перерости у серйозне сімейне життя. Микола намагався бути справжнім чоловіком, коли він допомагав дівчині вибратися з ями, в яку вона завела, щоб побачити останній сніг, який вже тане, бо настала квітуча й весела весна. Саме ця весна є символом розквіту справжнього кохання.

    ВідповістиВидалити
  13. Кохання, у творі "Три зозулі з поклоном"змальоване Григором Тютюнником, незвичайне. Персонажі цієї історії сягають таких вершин душевної чистоти, вірності, щирості, відкритості.Адже любов Марфи до одруженого чоловіка – красеня Михайла – ні для кого не була таємницею:ні для Михайла, ні для його дружини. Хіба що Марфин чоловік Карпо непомічав нічого, бо жив своїм життям і нічого не помічав йому не було цікаво життя інших навіть своєї дружини. І Соня, і Марфа кохають Михайла – «сокола… ставного такого, смуглого,» з чорними очима. Жінка Михайла, не вбачала в ній суперницю.Поперше – бо вірила у порядність Михайла, це ми бачимо у творі:
    «— Ти, Михайле,кажу, хоч би разочок на неї глянув. Бачиш, як вона до тебе світиться.
    А він:
    — Навіщо ж людину мучити, як вона й так мучиться?»

    А подруге-- вона розуміла що дівчина молода і це її переше кохання, вона не хотіла завдавати їй болі, тому розуміючи це не піднімала галасу і не сварилася з нею.
    У новелі Григора Тютюнника «Зав'язь» показується початок прекрасного почуття ,початок кохання яке письменник порівнює з чудом пробудження зав'язі на гілочках на початку весни. Зав'яззю є перше кохання юних Миколки і Соні, сором'язливих і чистих, прекрасних у своїй наївності й щирості. Вони кохають один одного і це видно тому, що вони мають плани на майбутнє:

    Соня мріє: якби їй таке намисто — вік би не знімала. А Миколка обіцяє, що як вивчиться на шофера, то обов'язково купить.

    ВідповістиВидалити
  14. Кохання, у творі "Три зозулі з поклоном"змальоване Григором Тютюнником, незвичайне. Персонажі цієї історії сягають таких вершин душевної чистоти, вірності, щирості, відкритості.Адже любов Марфи до одруженого чоловіка – красеня Михайла – ні для кого не була таємницею:ні для Михайла, ні для його дружини. Хіба що Марфин чоловік Карпо непомічав нічого, бо жив своїм життям і нічого не помічав йому не було цікаво життя інших навіть своєї дружини. І Соня, і Марфа кохають Михайла – «сокола… ставного такого, смуглого,» з чорними очима. Жінка Михайла, не вбачала в ній суперницю.Поперше – бо вірила у порядність Михайла, це ми бачимо у творі:
    «— Ти, Михайле,кажу, хоч би разочок на неї глянув. Бачиш, як вона до тебе світиться.
    А він:
    — Навіщо ж людину мучити, як вона й так мучиться?»

    А подруге-- вона розуміла що дівчина молода і це її переше кохання, вона не хотіла завдавати їй болі, тому розуміючи це не піднімала галасу і не сварилася з нею.
    У новелі Григора Тютюнника «Зав'язь» показується початок прекрасного почуття ,початок кохання яке письменник порівнює з чудом пробудження зав'язі на гілочках на початку весни. Зав'яззю є перше кохання юних Миколки і Соні, сором'язливих і чистих, прекрасних у своїй наївності й щирості. Вони кохають один одного і це видно тому, що вони мають плани на майбутнє:

    Соня мріє: якби їй таке намисто — вік би не знімала. А Миколка обіцяє, що як вивчиться на шофера, то обов'язково купить.

    ВідповістиВидалити
  15. собі постав 1,5 бала
    шикарний твір, дякую автору, виручила)

    ВідповістиВидалити