Ця дівчина... Обличчя, як з ікон.
І ви її збираєтесь карати?!
А що, як інший вибрати закон,—
не з боку вбивства, а із боку зради?
Ліна Костенко "Маруся Чурай"
Шановні студенти!
Загальна характеристика роману:
Ми з вами долучаємось до вивчення видатного явища в українській літературі - роману Ліни Костенко "Маруся Чурай". Історичний, соціально-психологічний роман у віршах Л. Костенко «Маруся Чурай» критики назвали енциклопедією духовного життя України XVII століття. Твір уперте прийшов до читача в 1979 році, тобто писався у період вимушеної тривалої мовчанки поетеси між збірками «Мандрівки серця» та «Над берегами пічної ріки». Варто згадати й те, що негативні внутрішні рецензії затримали вихід роману ще на кілька років. Лише після спеціальної ухвали Спілки письменників України твір побачив світ.
Фольклорна основа твору:
Про Марусю Чурай, дівчину з легенди, створено перекази, написано нариси, розвідки, художні твори. До осмислення феномену її життя і творчості зверталися Г. Квітка-Основ'яненко, М. Старицький, В. Самійленко, С. Руданський та інші. Проте безперечним є те, що про цю постать історія не залишила нам жодного свідчення. Інша річ — легенда. Вона приписує Марусі авторство таких популярних пісень, як «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці», «Засвіт встали козаченьки», «Грицю, Грицю, до роботи», усього їх понад двадцять. За легендою, дівчина мала чудовий голос, була працьовитою, доброю, щирою. Жила з матір’ю. Бо батька — Гордія Чурая — спіткала смерть на полі бою (за іншими переказами — його страчено у Варшаві). Особливе місце в легенді відведено стосункам дівчини з вродливим козаком Грицьком Бобренком, який зрадив кохання, одружився з багатою. Маруся, щоб помститися, отруює хлопця настоєм із зілля. Відбувся суд, але дівчину не стратили, а помилували. Основна фольклорна основа - балада "Ой не ходи, Грицю..."
Ця легенда і стала сюжетною схемою роману Л. Костенко, яку можна розглядати вдвох розгалуженнях: зображення контексту епохи, тобто широкого суспільно-політичного тла України XVII століття, і життя Марусі Чурай, історія її нещасливого кохання. Проте, використовуючи відомий сюжет, поетеса по-новому осмислює його. Це стосується трактування постаті головної героїні, зображення соціально-психологічної атмосфери епохи.
Ваше завдання:
1. Ознайомитись із загальною інформацією про роман. Виписати рік написання, історичну та фольклорну основу твору (коротко, тезами).
2. Прочитати чатину роману "Якби знайшлась неопалима книга". (1 розділ - суд над Марусею)
3. Випишіть у 2 колонки захисників Марусі та її обвинувачів.
4. Дайте відповідь на запитання, за якими моральними якостями розділились люди, які обвинувачували Марусю, і які захищали? Що об'єднувало людей в ці групи?
Немає коментарів:
Дописати коментар